Ostatni wyjazd zainspirował mnie do stworzenia serii na temat miejsc w Polsce i na świecie, które są magiczne, związane z czarownicami i okultyzmem. Naszą magiczną podróż zacznijmy od Pragi! Oczywiście chodzi o Pragę w Czechach, a nie tą w Warszawie ;)
Na początek kilka podstawowych faktów o podróży do Czech!
- Z Polski do Czech możecie jechać/lecieć na samym dowodzie osobistym
- Opcji podróżowania macie ogrom! Od samolotu, po autobus, pociąg czy po prostu samochód
- Bilety komunikacji miejskiej można zakupić m.in.: w automatach biletowych na stacjach metra, punktach sprzedaży biletów miejskich przy stacjach metra, w automatach biletowych/terminalach bezdotykowych w niektórych autobusach i tramwajach, w niektórych kioskach ruchu, przez aplikację PID Lítačka; w autobusach podmiejskich — bezpośrednio u kierowcy.
- Walutą Czech jest korona czeska
- Uważajcie na różne słowa. Sprawdzcie sobie w wolnej chwili co oznacza szukać po Czesku ;) „Zápach” to smród. „Čerstvé” pieczywo to nie żart, to w Czechach naprawdę świeże bułeczki i chleb. Na straganie z owocami też trzeba uważać. Prosząc o jagody, dostaniemy truskawki (truskawka to po czesku „jahoda”). A jeśli po czesku usłyszycie, że coś jest poruchane, to oznacza, że się zepsuło.
Podstawowe wyrażenia:
- Dobrý den - Dzień dobry
- Ahoj - Cześć
- Jak se máš? - Jak się masz?
- Děkuji - Dziękuję
- Promiňte - Przepraszam
- Nerozumím - Nie rozumiem
- Mluvíte anglicky? - Czy mówisz po angielsku?
- Ano - Tak
- Ne - Nie
- Na shledanou - Do widzenia
Ja w Czechach głównie rozmawiałam po angielsku, więc nie musicie znać Czeskiego by się dogadać
Więcej takich informacji znajdziecie na stronie: https://www.gov.pl/web/czechy/informacje-dla-podrozujacych
Ciekawe miejsca te bardziej i mniej magiczne:
Zacznijmy od miejsca najbardziej związanego z naukami tajemnymi!
✨ Museum of Alchemists and Magicians of Old Prague
Po czesku: Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy
Godziny otwarcia:
Codziennie 10:00–20:00
Ceny biletów:
Dorośli: 250 Kč
Studenci: 190 Kč
Dzieci/Seniorzy: 110 Kč
Rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci): 560 Kč (kolejne dziecko + 50 Kč)
Muzeum znajduje się w historycznym „Domu pod Osiołkiem w Kołysce,” gdzie żył słynny alchemik Edward Kelley. Zwiedzanie zaczęłam od parteru, gdzie znajdowała się część interaktywna. Dowiedziałam się tam wielu fascynujących rzeczy o alchemii – jej symbolice, historii i znanych alchemikach. Weszłam także do Pokoju Fausta, który skrywał opowieści o jego tajemniczych eksperymentach i legendarnym pakcie z diabłem. To pomieszczenie miało niesamowitą aurę, która działała na wyobraźnię. Każda wiedźma zapragnie tam zdjęcia!
Następnie wspięłam się po starych, drewnianych schodach prowadzących na poddasze. Miały one kształc spirali, która odgrywa ważną rolę w alchemii. Podobno zaprojektował je sam Kelley w XVI wieku. Na górze zobaczyłam jego laboratorium – oryginalne narzędzia, piece alchemiczne i rekonstrukcję stworzenia homunkulusa. Przewodnik opowiedział o znanych postaciach związanych z alchemią, takich jak Rudolf II, John Dee czy nawet William Szekspir. Każdy element wystawy przenosił w czasy, gdy nauka i magia były ze sobą nierozerwalnie związane.
Częścią muzeum jest Kellyxír Pub, gdzie można zrelaksować się przy magicznych napojach ;)
Mottem muzeum jest: Do magii prowadzi wiele dróg, ale od niej tylko jedna!
⌚ Praski zegar astronomiczny
Po czesku: Pražský orloj
Praski Orloj to jedno z najstarszych zachowanych urządzeń tego typu na świecie, działające od 1410 roku. Składa się z trzech głównych części:
Tarcza astronomiczna:
Wyświetla pozycję Słońca, Księżyca oraz ekliptyki, czyli drogi planet na niebie. Zodiakalny pierścień wskazuje aktualny znak zodiaku, co pozwala astrologom na analizę układu gwiazd w określonych momentach. Słońce i Księżyc poruszają się w czasie rzeczywistym, odzwierciedlając ich rzeczywiste położenie.
Kalendarz cykliczny:
Przedstawia dni i miesiące oraz cykl życia. Symbolika pozwala na połączenie pracy z czasem linearnym i cyklicznym – ważnym aspektem w wielu tradycjach magicznych.
Figury ruchome:
Zegar posiada ruchome figurki, które co godzinę uczestniczą w widowisku znanym jako „Taniec Śmierci”. Mechanizm zegara umożliwia także pomiar czasu astronomicznego, prezentując położenie najważniejszych ciał niebieskich na niebie.
Wokół tej części zegara znajdują się cztery postacie: Mędrzec lub filozof zapisujący swoje myśli, Naukowiec z teleskopem spoglądający w gwiazdy, Kronikarz z dziennikiem w dłoni oraz Anioł Michał, obrońca Kościoła, uzbrojony w miecz i tarczę. W gronie figur pojawia się również Śmierć w postaci kościotrupa, który w jednej ręce trzyma dzwonek, a w drugiej klepsydrę. Obok niej znajduje się Turek symbolizujący pożądanie i rozwiązłość, Skąpiec trzymający sakiewkę oraz figura próżności z lustrem w dłoni.
Powyżej tarczy zegara umieszczono figurki apostołów, które ukazują się w okienkach podczas wybijania pełnych godzin.
W lewym oknie widoczny jest najpierw św. Piotr, będący patronem papieży, zegarmistrzów i rzemieślników. Następnie ukazuje się św. Mateusz, opiekun rzemieślników, kowali i cukierników, po którym pojawia się św. Filip, patron handlowców, kibiców sportowych i garbarzy. Kolejne postacie to św. Paweł i św. Szymon.
W prawym oknie można zobaczyć św. Jakuba, patrona wojowników, a następnie św. Andrzeja, opiekuna górników. Kolejno ukazują się św. Juda, który wspiera ludzi w najtrudniejszych chwilach, św. Tomasz, patron architektów, św. Jan, autor Ewangelii, oraz św. Barnaba, przedstawiany z czaszką w dłoni.
🌉 Most Karola
Po czesku: Karlův most
Most Karola w Pradze jest jednym z najbardziej fascynujących miejsc dla okultystów i osób zajmujących się magią. Jego konstrukcja, zdobienia oraz data i godzina rozpoczęcia budowy pełne są symboliki, która od wieków budzi zainteresowanie i inspiruje do duchowych praktyk.
Budowę mostu rozpoczęto 9 lipca 1357 o godzinie 5:31 rano. Powodem wyboru tej godziny był odpowiedni układ gwiazd (koniunkcja Słońca z Saturnem). Inna wersja mówi o tym, że data odpowiada układowi wszystkich cyfr nieparzystych 1-3-5-7-9-7-5-3-1 oraz jest ona palindromem – czytana z obydwu stron brzmi tak samo.
To miejsce pełne symboliki, gdzie 30 rzeźb świętych i scen religijnych tworzy duchowy korytarz.
🏰 Muzeum Narodowe w Pradze
Po czesku: Národní muzeum
Podstawowe informacje:
Muzem jest otwarte codziennie od 10:00 do 18:00
Bilety:
(Polecam bilet kupić albo online albo w kiosku samoobługowym w wejściu muzeum, bo do Pani, która sprzedawała bilety w okienku była OGROMNA kolejka)
Jako Muzeum Narodowe jest kilka kompleksów i jeśli chcecie zwiedzić ich więcej cena może się różnić, tutaj przedstawię wam cennik tylko do budynku głównego:
Dorosły - 300 CZK
Ulgowy - 200 CZK
Dzieci do lat 15 - WSTĘP WOLNY
Wycieczki szkolne do 15 lat - WSTĘP WOLNY
Wycieczki szkolne 15–26 lat - 40 CZK/OSOBA
Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.nm.cz/en/visit-us/buildings/museum-complex-of-the-national-museum
Wchodząc do sali z symbolami religijnymi dostrzegłam karty, książki lecznicze i nie tylko!
Najbardziej zachwyciła mnie ta sala:
⛪ Bazylika świętego Piotra i Pawła
Po czesku: Bazilika svatého Petra a Pavla
Dla fanów takiego stylu to idealne miejsce! I sporo tam symboliki ;)
👀 Teatr Narodowy w Pradze
Po czesku: Národní divadlo
Nie byłam w środku, ale bardzo zaciekawił mnie jego wygląd od zewnątrz kiedy przejeżdzałam tramwajem po Pradze.
👤 Obrotowa głowa Franza Kafki
Po czesku: Hlava Franze Kafky
I na koniec najmniej magiczna rzecz, chociaż może ja jeszcze nie odkryłam magii tego miejsca. Warto zobaczyć jak o równych godzinach jego głowa robi różne cuda "wte i wewte".
Jeśli macie miejsca w Czechach, w Polsce, czy na świecie, które mogą się spodobać osobom zainteresowanym naukami tajemnymi to dajcie znać w komentarzach! :D