W rozwoju czarostwa jak i w jego spopularyzowaniu przez wieki wzięło udział wiele osób praktykujących okultyzm lub pokrewne jemu dziedziny. W poniższym poście przedstawiam wam w kolejności alfabetycznej, postacie powiązane z historią czarostwa. Będą to i postacie z poprzednich wieków jak i obecni pisarze i twórcy, którzy mają ogromny wpływ na okultyzm w Polsce i na świecie.
Helena Bławatska
Urodzona: 12 sierpnia 1831, Dniepropetrowsk, Ukraina
Data i miejsce śmierci: 8 maja 1891, Londyn, Wielka Brytania
Była rosyjską pisarką, okultystką, medium spirytystyczne i współzałożycielką Towarzystwa Teozoficznego. To ona stworzyła podstawy teozofii. We wrześniu 1875 razem z H.S. Olcottem, W.Q. Judgem’m Bławatska założyła istniejące do dziś Towarzystwo Teozoficzne. Podstawową doktryną towarzystwa jest poszukiwanie wewnętrznej prawdy we wszystkich religiach i jednoczesne odrzucenie ich egzoterycznych form i rytuałów. Towarzystwo głosi też, że zdolności parapsychiczne człowieka mogą zostać wyjaśnione naukowo i opanowane. Więcej na temat Towarzystwa Teozoficznego przeczytacie w zakładce: Organizacje powiązane z okultyzmem
Nastoletnia Helena po śmierci matki przebywająca u rodziny w Saratowie, nieopodal granicy z Kazachstanem – odkrywa wielką bibliotekę należącą do jej pradziadka, księcia Pawła Dołgorukowa. Tam zaś – setki zmurszałych ksiąg autorstwa takich XVI- i XVII-wiecznych klasyków alchemii i filozofii hermetycznej, jak Paracelsus, Korneliusz Agryppa i Heinrich Khunrath. Pradziadek – wysoko postawiony mason, wtajemniczony w latach 70. XVIII w. w misteria różokrzyżowców – bardzo starannie dobierał woluminy do swojej kolekcji. Helena pochłania je błyskawicznie. W krótkim czasie staje się prawdziwą ekspertką w zakresie nauk okultystycznych.
Wiele osób twierdzi, że gdyby nie Helena Bławatska, żylibyśmy dzisiaj w zupełnie innej kulturze. Nikt bowiem nie wywarł na kształt współczesnej zachodniej duchowości i wyobraźni tak przemożnego wpływu i nikt również nie pozostał bardziej od niej pod tym względem niedoceniony. Pierwsza zaoferowała rozbudowaną i przemawiającą do szerokiego odbiorcy wizję ludzkiego życia i wszechświata, która stała się alternatywą dla rewolucji światopoglądowej XIX-wiecznej nauki, głoszącej materializm i biologiczny ewolucjonizm.
Helena Blavatsky w 1877 roku, po raz pierwszy zaprezentowała pojęcie prawa przyciągania.
Źródła:
Gary Lachman, Madame Blavatsky. The Mother of Modern Spirituality
https://przekroj.pl/kultura/astralne-przypadki-heleny-blawatskiej-tomasz-stawiszynski
https://en.wikipedia.org/wiki/Helena_Blavatsky
Aleister Crowley
Urodzony: 12 października 1875Data śmierci: 01 grudnia 1947
Był angielskim okultystą, magiem ceremonialnym, poetą, malarzem, pisarzem i alpinistą. Założył religię Thelemy, identyfikując się jako prorok, któremu powierzono prowadzenie ludzkości.
Thelema to nazwa systemu religijno-filozoficznego, który powstał 1904 w roku po spisaniu przez Crowley'a: Liber AL vel Legis, zwanej też Księgą Prawa, którą jak Crowley twierdził, podyktowała mu istota duchowa.
W 1898 Crowley związał się z Hermetycznym Zakonem Złotego Brzasku. Była to tajemna organizacja łączą nauki różokrzyżowców, alchemików i kabalistów. Więcej na temat zakonu znajdziesz w zakładce Organizacje powiązane z okultyzmem.
W późniejszym okresie Aleister Crowley zmienił swoje imię magiczne na „Mistrz Bestia”, po angielsku: „The Master Therion”. Całkowicie zerwał kontakty z Zakonem Złotego Brzasku i założył swój własny Zakon Srebrnej Gwiazdy. W latach 1910-1912 r. był związany z niemiecką grupą okultystyczną Ordo Templi Orientis, której wkrótce został przywódcą w świecie anglojęzycznym, a w 1925 r. oficjalnie mianowany został głową całego Zakonu. Crowley miał także kontakty z masonerią, ale nigdy nie był członkiem tak zwanego regularnego nurtu.
Źródła:
http://thelema.pl/
https://en.wikipedia.org/wiki/Aleister_Crowley
http://www.isfdb.org/cgi-bin/ea.cgi?6606
https://librivox.org/author/3219
Więcej postaci wkrótce...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz